O islame a eschatológii


Perlička, decká.

Vedeli ste, že (spolieham sa na to, že nevedeli, keby to bolo všeobecne známe laickému obyvateľstvu, tak tu s tým nevyskakujem, to je snáď každému jasné, ale poďme k veci:) podľa islamskej kozmogónie (= stvorenie sveta, vesmíru, whatever) stvoril Allah najsamprv peklo a raj a až potom Adama a Evu?

Myslím, že to niečo napovedá o prioritách. Ten starý prefíkanec dobre vedel, ako to dopadne s tým hadom. Mimochodom, v časoch rajskej záhrady bol had veľký fešák, vyzeral ako ťava.

Aha, a zem vznikla z vodnej pary, ktorá stvrdla. (Toto majú inak aj na Kaukaze.)

Za ďalšie, špecifikom archanjela Michaila je, že má veľké ústa. Predstavujem si ho ako Micka Jaggera.

A keď príde koniec sveta, Ježiš sa prejaví ako taký x-man a al-Dadždžála spáli uhľomerom pohľadom na uhoľ. A národom Gog a Magog, ktoré prozatímně lelkujú v jednej z pekelných záhrad, zožerú mozog červíky.

Keby ste nemali dosť, v jednom z pekiel musia hriešnici jesť kyslé hlavy, čo rastú na stromoch. V inom pekle zo stromov visia hady, ktoré hriešnikom hryzú pery a obočie.

A vy ako?

Ste nábožensky založení? Myslíte, že tá potopa, čo tu teraz nastala, je boží trest za to, že málo hádžeme v nedeľu do zvončeka? Alebo veríte, že Boh si už dávno zbalil pať sliviek do červeného bodkovaného šátočku a odišiel do sveta na skusy? Napokon, keď ste Boh, môžete cestovať do aleluja.

No nie, ale vážne. Ako to teda v skutočnosti je?

Reklamy

3 thoughts on “O islame a eschatológii

  1. archaniel michelin mal veľkú hubu?? toto je sklamanie, ja som si ho vždy predstavovala s malými, ale peknými ústami..teda nie že by som si ho predstavovala, ale možno nejak podvedome.

    • No, podľa islamu zrejme hej. Ale oni sú tí anjeli vo všeobecnosti celkom veľkí. A napríklad taký Gabriel (rsv. Džibríl) keď prišiel za Muhammadom, tak ho najprv dobre zmastil, aby ho donútil prednášať verše Koránu…
      V kresťanskom kontexte podľa mňa Michal nijak extra veľkú papuľu nemá, u nás je skôr tendencia ku gréckemu ideálu krásy, tak asi preto. Ale napokon, je to anjel, pravdepodobne by nemal vôbec mať telo, to ľudový kult si z toho robí, čo sa mu zachce.

  2. Nevedela som, ďakujem za obohatenie mojej dušičky bažiacej po nových poznatkoch :) Teba sa nepustím, zbožňujem, keď je dakto sčítanejší než ja (viem, že tak nepôsobím, ale trošku fakt som :D) !!! :) Ale v náboženstvách sa nevyznám :D Ale verím na istú formu osudu alebo také dačo, že niečo zasahuje proste a človek je na niečo predurčený ale má možnosť výberu :)

Čo vy na to?

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s