Tma nás premieňa


Pozorovala som ľudí, ako sa usádzajú v tme. Boli mierne neohrabaní, svietili si mobilmi na očíslované sedadlá a ukladali kabáty a kabelky na prázdne miesta. Len málo z nich chrúmalo pukance a nikto nesŕkal kolu. Nikto sa nahlas nesmial ani nevykrikoval.

Po filme, omámení atmosférou kina, sa pohybovali s pomalou gráciou. Ženy kráčali dolu schodmi s hlavou zdvihnutou vysoko hore, plecia vystreté, pohybujúc sa ako hollywoodske hviezdy. Každej z nich sa na tvári zachytil odlesk slávy, hoci to nebola zahraničná snímka. Ramená mužov akoby sa rozšírili. Džínsy a mikiny pôsobili nedbalo elegantne, aj na nich zapôsobili luxusné obleky na plátne.

*

Namaľované dievčatá sa vlnili na parkete; odvaha ich kreácií exponenciálne stúpala s vypitou hruškou. Tlmené svetlo im uberalo vek a skúsenosti, (ne)vhodne zvolené oblečenie pridávalo či maskovalo kilá. V cigaretovom opare sa vznášal Amor a náhodne strieľal šípy erotiky – muž a žena, žena a žena, muž a muž a žena… Spotene sa o seba obtierali, prezentujúc viac či menej vydarené improvizácie na tému “sexy”. Oči hľadeli spod mihalníc ťažkých únavou, maskarou, alebo alkoholom, hodnotili korisť, od topánok až po účes. Pri stoloch nedbalo fačili netančiari, študenti z filozofickej rozoberali opojné účinky marihuany. Všetky pohyby pôsobili filmovo, spomalene. Sprevádzala ich hudba.

*

BUCH buch, BUCH buch, BUCH buch, tlčie dutý orgán v hrudnom koši. Keď uvážime, že naň nikdy nedopadol priamy slnečný svit, je pozoruhodné, koľko zásluh mu pripisujeme. Akoby všetko svetlo, ktoré sa rozlieva v našom živote, vychádzalo práve z jeho tmavým komôr. Srdce musí tĺcť, aby krv tiekla. Krv musí tiecť, aby sa svet neprestal točiť. Možno preto si navzájom lámeme srdcia; keby sme to nerobili, planéty by sa po miliardách rokov pomalého tanca v tme zastavili.

Reklamy

4 thoughts on “Tma nás premieňa

Čo vy na to?

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s