Čo chýba slovenskej duši?


Prišla som na to. My nepotrebujeme druhého Štúra, nepotrebujeme druhého Krista (aj keď mi nedá a musím dodať, že takých ako Džejsí bolo habadej, len nie všetci urobili kariéru…), ani druhého Mečiara (toho ale máme) a dokonca nepotrebujeme ani počuť Pravdu. My, totiž Slováci, sa potrebujeme kvalitne zasmiať!

Sme depresívny národ. Je trochu trápne sa vyhovárať na široké lány a temné hlbočiny nezmernej slovanskej duše. (Ja to občas robím, aby som zmiatla cudzincov, oni totiž o slovanskej duši nič nevedia.) V slovenskej slovesnosti sa vyskytuje plná riť humorných historiek, prosím, nalistujte si ľubovoľnú časť z niekoľkozväzkovej zbierky rozprávok, nie od Dobšinského ani od Nemcovej, ale tamto, čo obsahuje prepisy nahrávok z výskumov v tridsiatych a štyridsiatych rokoch bez autorských korekcií. Tam si vám každú chvíľu niekto sťahuje gate a špásuje až praští. (Neviem to teraz nájsť, ale veď ja sa zajtra v knižnici pozriem a doplním info.)

Lenže my sme na to zabudli. Myslíme, že naša národná črta je byť zasmušilí, zvesii sme kútiky, ako keby nám na ne niekto zavesil závažia udrbané z fyzikálneho kabinetu.

Preto si potrebujeme spomenúť, že to tak nie je. Potrebujeme si spomenúť na ľahkosť bytia a na bezstarostnosť, na večery bez strachu z rán a blogy bez klišé. Potrebujeme sa schuti srdečne zasmiať.

Nie zlomyseľne a nie tragikomicky, lež veselo, čisto.

My, Slováci, potrebujeme kvalitných humoristov!

…a mohla by to financovať Európska Únia. Kým sa vybaví žiadosť o grant, môžete svojpomocne a zadarmo v komentároch postnúť váš obľúbený vtip.

Reklamy

2 thoughts on “Čo chýba slovenskej duši?

Čo vy na to?

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s